Talvikokouksen 27.2.2022 tekemiä päätöksiä

Javaruksen erä piti sääntömääräisen talvikokouksen kylätalolla 27.2.2022. Paikalla oli 14 seuran aktiivijäsentä. Perinteiseen tapaan ennen kokousta muistettiin seuran tasavuosia täyttäneitä aktiivijäseniä, sekä palkittiin kahden eri hirvikävelyn parhaat.

Kokousedustajille esitettiin seuran toimintakertomus vuodelta 2021, tilinpäätös ja toiminnantarkastajien lausunto. Toimintakertomus sekä tilinpäätös hyväksyttiin, ja myönnettiin vastuuvapaus johtokunnalle ja muille tilivelvollisille.-

 • seuran puheenjohtajana jatkaa Leila Javarus
 • johtokunnan erovuoroiset jäsenet valittiin uudelleen, joten johtokuntaan ei tullut muutoksia
 • vahvistettiin toiminta- ja riistanhoitosuunnitelma kuluvalle vuodelle
 • talkoovelvoitteeksi määrättiin kolme (3) talkoopäivää hirviporukkaan kuuluvalle, joista yksi pakollinen seuran ohjatussa toiminnassa, pakollista talkoopäivää ei voi teettää toisella jäsenellä, ja kaksi päivää voi korvata rahalla. Muille metsästäville jäsenille määrättiin kaksi (2) talkoopäivää, velvoitetta ei voi teettää toisella jäsenellä, mutta voi korvata rahalla. Talkoopäivän hinta on 40 euroa. Konetalkoopäivän hinta 120 euroa.
 • hirviporukkaan kuuluvan tulee käydä vähintään kaksi kertaa seuran järjestämillä ammuntavuoroilla. Osallistuminen RHY:n /SML:n kilpailuihin luetaan harjoituskerroiksi. Ammunnan voi myös suorittaa omalla paikkakunnalla, todistus suorittuista ammunnoista on esitettävä. Myös seuran omat ammunnat hyväksytään harjoituskerroiksi.
 • hirviporukkaan kuuluvalla tulee olla kaikki velvoitteet (ammunnat, talkoot ja maksut) suoritettuina hirvikokoukseen mennessä.
 • seuran liittymismaksu (100 euroa) ja jäsenmaksu (25 euroa) pidetiin ennallaan, SML:n jäsenmaksu ennallaan (16 euroa).
 • johtokunta oli hyväksynyt seuraan seitsemän (7) uutta jäsentä
 • vapaajäseniksi on hyväksytty kaksi seuran aktiivijäsentä
 • Lapin Kennelpiirin kokousedustajaksi valittiin Kauko Kantola ja Lapin Metsästäliiton Lapin piirin kokousedustajaksi valittiin Rauno Javarus
 • talkoopäälliköksi valittiin Kaija Javarus ja kilpailujaoston vetäjäksi Rauno Javarus
 • hirviporukkan tulee ilmoittautua sähköpostilla tai tekstiviestillä/vhatsappilla 24.4.2022 mennessä.
 • haukkukokeet haetaan 5.11.2022, johon otetaan 10 koiraa.
 • seura päätti järjestää parin (korona)vuoden jälkeen hirvenhiihto/-hiihtelykilpailut 15.4.2022 Javarus Cup I ja II, samana päivänä kaksi eri kilpailua, joista ensimmäinen alkaa klo 10 ja toinen klo 13. Sarjat A = <M65, B = >M65, C = nuoret; nämä hiihtelysarjan kilpailut, kilpasarjat Miehet, Naiset ja Nuoret. Tarkempaa tietoa kilpailuista löytyy osoitteesta https://www.hirviurheilu.com